Keklik Besleme Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Keklik Besleme Yöntemleri

Keklik besleme, Kekliğin 14 farklı türü vardır, ama ama hepsi de yabani hayatta yaşayabilirler. Bu türlerin hepsi evde evcil olarak beslenebilirler. Keklik besleme ev ortamında hobi olarak yapan birçok insan vardır. Yumurtası ve et üretimi için beslenen kekliğin eti oldukça lezzetli olduğu gibi yağ oranı da oldukça düşüktür. Keklik besleme ticari potansiyeli olan bir kuştur. Keklik besleme oldukça kolaydır. Yetiştirilmesi kolay olan bu kuşu, İspanya, Macaristan, Fransa ve ABD gibi bazı ülkelerde üretimi yapılmaktadır. Üretim alanları özel avlaklardır. Ülkemizde ticari amaçla çok yaygın olarak yapılmamakla birlikte bazı bölgelerde küçükte olsa yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak bulunan keklik türü kınalı kekliktir. Bunun dışında bulunan keklik cinsleri örneğin, gül kekliği, taş kekliği ve kum kekliği bulunmaktadır. Keklik yetiştiriciliği ülkemizde nazilli çatalca ve alamut'ta özel avlaklarda yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde keklik çeşitleri, bilinçsiz avlanma ve tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar nedeniyle keklik türlerinin yok olmasına ve neredeyse keklik bulunamaz hale gelmesine neden olmuştur. Normal bir keklik dolgun vücutlu, kısa yuvarlak kanatlı, sülünden daha küçük ve bıldırcından daha büyüktür. Ülkemizde en çok bulunan kınalı keklik çeşidine kınalı keklik denmesinin nedeni gaga, ayak ve bacaklarının kırmızı renkli olmasından dolayıdır. Erkek keklikler 500-700 gram arasında değişen ağırlığa sahiptir. Dişi keklikler erkek kekliklere oranla daha hafiftir. Erkeklerin mahmuzları dişilerinkine göre daha büyüktür. Keklikler olgunlaşma başlayınca bu şekilde ayırt edilir.

Keklik besleme, bakım ve kuluçka dönemi, Keklikler kafeste beslenmeye uygun kuşlardır. İkili veya üçlü daha büyük gruplar halinde bir arada durabilirler. Bu gruplandırma üç dişiye bir erkek hesap edilerek yapılmalıdır. Dişi keklikler nisan veya mayıs aylarında yumurtlamaya başlar ve yaz ortalarına kadar yumurtlamaya devam ederler. Bir sezonda bir dişi keklik 30-50 arası yumurta yapabilir. Keklikler kendi yumurtaları üzerine yumurtaları özel kuluçka makinalarına koyulur ve 4-5 kez çevrilir. Ayrıca keklik yumurtaları tavukların altına koyularak da civciv oluşumunu yapılabilir. Bu şekilde yumurtadan civciv çıkarılabilir. Keklik kuluçka süresi 24 gündür. Keklik yavruları çabuk büyür ve bakımı kolaydır. Büyüme süresinde ortamın ısısı en yüksek 33 en az 21 derece olmalıdır. Bu sürede nem oranı %29 civarında tutulmalıdır. Keklikler sürü halinde yaşayabilen ve yetiştirilebilen kuşlardır. 14-16 keklik için 3 metre genişliğinde olan 2 metre yüksekliğindeki kafesler yeterli olur. 1 metre uzunluğundaki bir suluk 100 kekliğe yeterli olur. Keklik beslemede dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir diğeri ise tilki, kedi, köpek, karga ve sansar gibi hayvanlardan korunmaları gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ali ihsan

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkek kınalı keklik neden hırçınlaşıyor.Haziran ayının bu gün 17 si ;acaba hava sıcaklığının etkisi olabilir mi ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ali İhsan Bey,

Erkek kınalı kekliklerin hırçınlaşmasının birkaç nedeni olabilir. Haziran ayının ortalarında, hava sıcaklığı da bu nedenlerden biri olabilir. Yüksek sıcaklıklar, bazı kuş türlerinde stres ve davranış değişikliklerine yol açabilir. Ayrıca, üreme dönemi veya bölge savunması gibi içgüdüsel faktörler de agresif davranışları tetikleyebilir. Kekliğinizin rahat bir ortamda olduğundan ve yeterli suya erişimi bulunduğundan emin olmanız iyi olur. Eğer davranışlarında aşırı bir değişiklik gözlemlerseniz, bir veterinerle görüşmekte fayda var.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kum Kekliği Özellikleri

Kum Kekliği Özellikleri

Ur Kekliği Özellikleri

Ur Kekliği Özellikleri

Popüler İçerikler

Kaya Kekliği

Kaya Kekliği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri

Beyaz Keklik Türleri ve Özellikleri

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Ur Keklik Türleri ve Özellikleri

Erkek Keklik Türleri ve Özellikleri

Erkek Keklik Türleri ve Özellikleri

Keklik Avı Nasıl Yapılır?

Keklik Avı Nasıl Yapılır?

Keklik Yavrusu Türleri ve Özellikleri

Keklik Yavrusu Türleri ve Özellikleri